Drugi tegoroczny numer Romano Atmo już wydrukowany. Przy okazji zapraszamy do pobrania wersji online z naszej strony romowie.com.
Przede wszystkim relacjonujemy dla Was, jak co roku zresztą, wydarzenia związane z obchodami zarówno w Polsce, jak i w Europie, Międzynarodowego Dnia Romów oraz Roma Week w Parlamencie Europejskim. Tutaj, kolejny raz podkreślamy, jak ważne w Polsce było podświetlenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie kolorami romskiej flagi. Stało się to po raz pierwszy w historii, a z tą jakże ważną inicjatywą, wystąpiła Fundacja W Stronę Dialogu, której dziękujemy za udostępnienie zdjęć autorstwa Kacpra Królikowskiego. W artykule o obchodach wspomnieliśmy również o inicjatywie romskiego stowarzyszenia ze Szczecina oraz Pani Pełnomocnik Wojewody Zachodniopomorskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych – Nelli Kopańskiej, dzięki którym odbyło się w Szczecinie spotkanie, w siedzibie stowarzyszenia „Jankesci”, które swoją obecnością, oprócz przedstawicieli innych mniejszości narodowych, zaszczycił Wojewoda Zachodniopomorski – Adam Rudawski. W artykule możecie przeczytać obszerną wypowiedź Pani Pełnomocnik o tym spotkaniu.
Nie mogło oczywiście zabraknąć informacji o kolejnych sukcesach romskich talentów. Dla tych, których interesuje malarstwo, polecamy artykuł o wystawie, jaka miała miejsce w warszawskiej Galerii Monopol, gdzie swoje dzieła prezentował, wybitny romski artysta – Krzysztof Gil. Zdjęcia z wystawy otrzymaliśmy od Fundacji Dom Kultury i Galerii Monopol, którym serdecznie dziękujemy. Zaś dla wszystkich wielbicieli talentu Viki Gabor mamy recenzję serialu „Viki Gabor: Mój świat”.
Szczególnie polecamy wywiad z dwiema wyjątkowymi kobietami – Elżbietą Mirgą i Moniką Szewczyk. Obie Panie są mocno zaangażowane w pomoc romskim uchodźcom z Ukrainy w ramach pracy w Fundacji Jaw Dikh, w wyniku współpracy z którą powstał wywiad. W rozmowie wspominają o obecnie realizowanej przez Fundację Jaw Dikh kampanii społecznej „Przez sztukę do serc i umysłów – kampania społeczna o ukraińskich Romach w Polsce”, opowiadają o swoich doświadczeniach z granicy, o działaniach i inicjatywach, które podejmowały i podejmują na rzecz tej, nie zawsze dostrzeganej przez władze, grupy uchodźców.
Również Fundacja W Stronę Dialogu angażuje się w pomoc Romom, którzy musieli uciekać przed wojną. Tym razem organizacja ta przedstawiła raport dotyczący trudnej sytuacji dzieci romskich z Ukrainy, które trafiły do Polski. Prezentacji raportu towarzyszyła konferencja. Relację z tego wydarzenia możecie przeczytać u nas.
Numer ten zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej.