Romowie

e-mail

rom.ch@pro.onet.pl

Związek Romów Polskich

Adres

78-400 Szczecinek
ul. K. S. Wyszyńskiego 32

Związek Romów Polskich

Jedyne romskie stowarzyszenie w Polsce posiadające status Organizacji Pożytku Publicznego

Czasopismo Romano Atmo

Dwumiesięcznik o tematyce romskiej

Działalność Instytutu

Wykłady, prelekcje, seminaria, publikacje naukowe

Świetlica Integracyjna Słoneczko

Edukacja kulturowa, korepetycje, zabawy

Pamięć o ofiarach Samudaripen

Pamiętamy i kultywujemy pamięć o ofiarach romskiego holokaustu

Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów
oraz Ofiar Holokaustu

AKTUALNA DZIAŁALNOŚĆ INSTYTUTU

Długoterminowa strategia działań Instytutu Pamięci i Dziedzictwa oraz Ofiar Holokaustu.

  1. Kwerendy i pozyskiwanie dokumentów z Archiwów i IPN w Łodzi, Warszawie, Lublinie, Żywcu i Krakowie, a także kopii programów telewizyjnych z Archiwum TVP SA.
  2. Pozyskiwanie kolejnych pozycji literatury do biblioteki Instytutu.
  3. Działalność na rzecz podtrzymywania pamięci o tragedii narodu romskiego podczas II wojny światowej (groby w Kobylance, wizyty w muzeach obozów zagłady Romów), obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów w Krakowie i Oświęcimiu, współpraca z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach planowanej ekspozycji dotyczącej Romów oraz Muzeum Okręgowym w Tarnowie w zakresie badań, dokumentacji oraz popularyzacji kultury, historii oraz języka romskiego.
  4. Opracowanie, a potencjalnie również wydruk analiz naukowych napisanych w oparciu o posiadane kopie dokumentów archiwalnych.
  5. Kontakty z mediami regionalnymi, ogólnokrajowymi i zagranicznymi oraz pełnienie roli źródła rzetelnej wiedzy w zakresie tematyki romskiej.
  6. Udział przedstawicieli Instytutu w krajowych i zagranicznych wydarzeniach poświęconych problematyce romskiej.
  7. Udzielanie wykładów o tematyce romskiej dla zainteresowanych podmiotów w Chojnicach, Tucholi i Szczecinku.
  8. Aktywny udział w ogólnokrajowej i międzynarodowej działalności Związku Romów Polskich przy równoczesnej prezentacji działalności Instytutu na łamach gazety „Romano Atmo”, strony internetowej www.romowie.com oraz audycji radiowej „Wiadomości Romskie” na antenie Radia Koszalin, a ponadto za pomocą różnego rodzaju materiałów promocyjnych.
  9. Prezentowanie zagadnień dotyczących Romów w ramach pracy zawodowej oraz działalności naukowej pracowników i współpracowników Instytutu prowadzonej na wyższych uczelniach, a także ich kontaktów z tamtejszymi środowiskami akademickimi (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet w Paryżu).

Romano Atmo

W ostatnim numerze

Numer 6 2023

Numer 6 2023

Zapraszamy do lektury szóstego i ostatniego numeru Romano Atmo w 2023 roku. A w nim m.in. artykuł o drzewku w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych, ku czci i pamięci Alfredy Markowskiej. To pierwsza Romni uhonorowana tym zaszczytem, za swoją działalność na rzecz dzieci...

Numer 5 2023

Numer 5 2023

  Zapraszamy do lektury piątego tegorocznego numeru Romano Atmo, którego wersję elektroniczną można pobrać z naszej strony internetowej romowie.com. A w nim m.in. dwa duże artykuły dotyczące corocznych obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pierwszy, to...

Numer 4 2023

Numer 4 2023

Czekamy już na paczki z drukarni z numerem piątym, a tymczasem przedstawiamy czwarty tegoroczny numer dwumiesięcznika Romano Atmo, który jest już 106 numerem od początku wydawania. A w nim m.in. relacje z trzech festiwali romskich. Jak co roku, nie mogło w...

Numer 3 2023

Numer 3 2023

Trzeci tegoroczny numer dwumiesięcznika Romano Atmo jest już wydrukowany. Jest to już 105 numer naszej gazety. Najnowszy numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacji im. Róży Luksemburg. Jest to numer szczególny,...