Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów
oraz Ofiar Holokaustu
AKTUALNA DZIAŁALNOŚĆ INSTYTUTU
Długoterminowa strategia działań Instytutu Pamięci i Dziedzictwa oraz Ofiar Holokaustu.
- Kwerendy i pozyskiwanie dokumentów z Archiwów i IPN w Łodzi, Warszawie, Lublinie, Żywcu i Krakowie, a także kopii programów telewizyjnych z Archiwum TVP SA.
- Pozyskiwanie kolejnych pozycji literatury do biblioteki Instytutu.
- Działalność na rzecz podtrzymywania pamięci o tragedii narodu romskiego podczas II wojny światowej (groby w Kobylance, wizyty w muzeach obozów zagłady Romów), obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów w Krakowie i Oświęcimiu, współpraca z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach planowanej ekspozycji dotyczącej Romów oraz Muzeum Okręgowym w Tarnowie w zakresie badań, dokumentacji oraz popularyzacji kultury, historii oraz języka romskiego.
- Opracowanie, a potencjalnie również wydruk analiz naukowych napisanych w oparciu o posiadane kopie dokumentów archiwalnych.
- Kontakty z mediami regionalnymi, ogólnokrajowymi i zagranicznymi oraz pełnienie roli źródła rzetelnej wiedzy w zakresie tematyki romskiej.
- Udział przedstawicieli Instytutu w krajowych i zagranicznych wydarzeniach poświęconych problematyce romskiej.
- Udzielanie wykładów o tematyce romskiej dla zainteresowanych podmiotów w Chojnicach, Tucholi i Szczecinku.
- Aktywny udział w ogólnokrajowej i międzynarodowej działalności Związku Romów Polskich przy równoczesnej prezentacji działalności Instytutu na łamach gazety „Romano Atmo”, strony internetowej www.romowie.com oraz audycji radiowej „Wiadomości Romskie” na antenie Radia Koszalin, a ponadto za pomocą różnego rodzaju materiałów promocyjnych.
- Prezentowanie zagadnień dotyczących Romów w ramach pracy zawodowej oraz działalności naukowej pracowników i współpracowników Instytutu prowadzonej na wyższych uczelniach, a także ich kontaktów z tamtejszymi środowiskami akademickimi (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet w Paryżu).
W ostatnim numerze

Numer 3 2023
Trzeci tegoroczny numer dwumiesięcznika Romano Atmo jest już wydrukowany. Jest to już 105 numer naszej gazety. Najnowszy numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacji im. Róży Luksemburg. Jest to numer szczególny,...