Romowie

e-mail

rom.ch@pro.onet.pl

Związek Romów Polskich

Adres

78-400 Szczecinek
ul. K. S. Wyszyńskiego 32

 

Trzeci tegoroczny numer Romano Atmo jest już dostępny. Przy okazji zapraszamy do pobrania wersji online z naszej strony romowie.com.

Przede wszystkim Ci, którzy kibicowali Michell Siwak, w jej drodze do zwycięstwa w programie „The Voice Kids”, mogą jeszcze raz przeżyć chwile wzruszeń, czytając naszą relację o drodze do sukcesu tej utalentowanej dziewczynki. To kolejny sukces romskiego talentu, z którego jesteśmy niezmiernie dumni. Występy Michell w programie to nie tylko prawdziwe show, ale też nawiązanie do korzeni kultury romskiej, z której wyrosła i która ukształtowała ją jako artystkę.

Poza tym piszemy o Dniu Oporu Romów. Przypominamy, że w imię upamiętnienia bohaterskiego zrywu Romów, którzy stanęli w obronie życia swojego i swoich najbliższych przeciw niemieckim nazistom, co roku, gdy nadchodzi dzień 16 maja, w całej Europie mają miejsce różnego rodzaju inicjatywy. Tak było również i w tym roku, w którym wypada 80. rocznica tamtych wydarzeń. Z tej okazji w Instytucie Pileckiego w Berlinie odbyło się dwudniowe wydarzenie „Romowie w Ukrainie – wojownicy o demokrację, prawa człowieka i sprawiedliwość”, z kolei Europejski Instytut Sztuki i Kultury Romów (ERIAC) zorganizował panel dyskusyjny zatytułowany „Roma (in) Filmmaking” na 77. Festiwalu Filmowym w Cannes.

Ponadto publikujemy również artykuł Cecylii Jakubczak z Fundacji W Stronę Dialogu o kampanii społecznej „Poznajmy się”, mającej na celu zwiększyć widoczność społeczności romskiej, jednocześnie stawiając czoła krzywdzącym stereotypom. To kampania przełomowa, która w pełni oddaje głos osobom ze społeczności romskiej, by ci mówili o sobie na własnych zasadach. Z tego względu informacji o niej nie mogło zabraknąć w naszym Romano Atmo. Wspieramy takie inicjatywy, jak ta Fundacji W Stronę Dialogu, starające się rozprawić ze stereotypami na temat mniejszości romskiej.

Relacjonujemy dla Was także wydarzenie jakie miało miejsce 16 czerwca w Szepietowie, czyli oficjalne odsłonięcie tablicy i pomnika upamiętniających Romów wywiezionych ze stacji kolejowej w Szepietowie do KL Auschwitz-Birkenau w 1943 r. Społeczność romską reprezentowała tam Centralna Rada Romów w Polsce, jeden z pomysłodawców całej inicjatywy. Stacja kolejowa w Szepietowie jest kolejnym miejscem, które nabrało symbolicznego znaczenia w pamięci narodu romskiego.

Jak co roku przedstawiamy również kolejną edycję Wędrującego Festiwalu „Romani Kultura”, organizowanego przez Fundację Dom Kultury. To już czwarta edycja tej inicjatywy, która wpisała się w kalendarz letnich wydarzeń, będących nie tylko okazją do świętowania i zabawy, ale także do budowania mostów między różnymi społecznościami oraz do pielęgnowania i przekazywania tradycji z pokolenia na pokolenie.

Kolejny raz szczególnie polecamy Wam nasz wywiad, który powstał dzięki współpracy z Fundacją Jaw Dikh, realizatorem kampanii społecznej „Przez sztukę do serc i umysłów – kampania społeczna o ukraińskich Romach w Polsce”. To rozmowa z Wiktorią Tyrpak, romską poetką z Ukrainy. Uchodźczynią z wojny, matką żołnierzy. Wiktoria musiała uciekać ze swojego kraju, który nie zawsze był dla niej dobry. Na wojnie walczą jej synowie. Opowiada o troskach dnia codziennego, o lęku o dzieci, które biorą udział w walce, ale także o dzieciach, które są z nią tu, w Polsce. One także starają się budować swoje życie w nowych warunkach.

Dla zainteresowanych są też informacje dotyczące konkursów stypendialnych, ufundowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dla studentów pochodzenia romskiego, realizowanych przez Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku.

Numer ten zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej.