Przedstawiamy czwarty tegoroczny numer dwumiesięcznika Romano Atmo, który jest już 106 numerem od początku wydawania. A w nim m.in. relacje z trzech festiwali romskich. Jak co roku, nie mogło w Romano Atmo zabraknąć relacji z festiwalu Romane Dyvesa. To wyjątkowy festiwal, na najwyższym artystycznym poziomie, który w tym roku odbył się już po raz trzydziesty piąty. Piszemy również o Wędrującym Festiwalu Romani Kultura. Tym razem, festiwal ten zjechał do Wrocławia, gdzie na świetną i wesołą zabawę w klimatycznym miejscu mógł liczyć każdy, bez względu na wiek. W naszych festiwalowych relacjach nie mogło zabraknąć także krakowskiego festiwalu organizowanego od dwunastu lat przez Towarzystwo Krzewienia Kultury i Tradycji Romskiej „Kałe Jakha”. Jak co roku, Łąki Nowohuckie rozbrzmiewały dźwiękami dobrej muzyki, na scenie królowały utalentowane tancerki, a pod sceną rozłożyło się romskie obozowisko, w którym nie tylko można było obejrzeć, jak wyglądało taborowe życie, ale i posłuchać objaśnień znawców tematu.
Dla zainteresowanych sztuką mamy artykuł poświęcony wydawnictwu towarzyszącemu wystawie Małgorzaty Mirgi-Tas – „Wędrujące obrazy”. To krótki opis przemyśleń i wniosków naukowców, znawców tematu a także osób bliskich artystce.
Jak co roku, nie mogło zabraknąć również relacji z Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów. Zbiegł się on z osiemdziesiątą rocznicą tragicznych wydarzeń w Szczurowej, kiedy to z rąk niemieckich oprawców zginęło 93 Romów.
Piszemy również o studiach podyplomowych w Poznaniu na kierunku „Romowie. Wiedza i praktyki instytucjonalne”. To ważna inicjatywa, dzięki której wszyscy ci, którzy pracują w oświacie, służbie zdrowia, pomocy społecznej mogą zgłębić wiedzę o Romach, która przyda się im podczas wykonywania zawodowych obowiązków.
Numer ten zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej.