Czwarty tegoroczny numer Romano Atmo jest już dostępny. Przy okazji zapraszamy do pobrania wersji online z naszej strony romowie.com.
Tematem numeru jest 2 sierpnia, czyli obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów. W tym roku dzień ten był szczególnie ważny i godny wielkich obchodów, które zorganizowało Stowarzyszenie Romów w Polsce oraz Centralna Rada Niemieckich Sinti i Romów, bowiem była to okrągła, 80. rocznica likwidacji tzw. Zigeunerfamilienlager w KL Auschwitz-Birkenau. W oddzielnym artykule opisujemy tegoroczną edycję inicjatywy Dikh He Na Bister, nierozłącznie już kojarzoną z obchodami 2 sierpnia, organizowaną przez Międzynarodową Sieć Młodzieżowych Organizacji Romskich ternYpe. Poza tym relacjonujemy dwa romskie festiwale: Romane Dyvesa w Gorzowie Wlkp., zorganizowane przez Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim, i Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej w Krakowie, zorganizowane przez Towarzystwo Krzewienia Kultury i Tradycji Romskiej „Kałe Jakha”. Piszemy także o Romano Dikhło, czyli warsztatach tworzenia romskich chust, zorganizowanych przez Fundację W Stronę Dialogu. Warsztaty prowadziła Izabela Jaśkowiak, prezeska Romskiego Stowarzyszenia Oświatowego Harangos, która jako inicjatorka powstania tych chust, zrealizowała swój pomysł po raz pierwszy w 2023 roku, tworząc przestrzeń dla romskich uchodźców z Ukrainy. Oczywiście w numerze nie mogło zabraknąć również wywiadu. Tym razem to rozmowa z Karoliną Kwiatkowską z Centralnej Rady Romów w Polsce. Wywiad powstał dzięki współpracy z Fundacją Jaw Dikh, realizatorem kampanii społecznej „Przez sztukę do serc i umysłów – kampania społeczna o ukraińskich Romach w Polsce”.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zrealizować kolejny numer Romano Atmo, w szczególności tym, którzy udostępnili nam zdjęcia.
Numer ten zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej.