Z wielką przyjemnością przedstawiamy Wam piąty tegoroczny numer Romano Atmo. Zapraszamy do pobrania wersji online z naszej strony romowie.com, tego 113 już numeru naszej gazety.
W tym wydaniu po raz kolejny szczególnie zwróciliśmy uwagę na ważne rocznice i wydarzenia, które mają istotne znaczenie dla naszej społeczności. Piszemy o koncercie zorganizowanym przez RSO Harangos w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, z okazji 80. rocznicy Zagłady Sinti i Romów. To wydarzenie stało się okazją do oddania hołdu pamięci ofiar i przypomnienia o konieczności jej zachowania dla przyszłych pokoleń.
Dzielimy się także relacją z tegorocznej edycji Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów – i VI Konferencji Taborowej, w której udział wzięli nie tylko przedstawiciele świata nauki, ale również działacze oraz osoby zainteresowane tematyką romską.W bieżącym numerze nie mogło zabraknąć również świata sztuki.
Romska „Jawnuta” po raz drugi zachwyciła odbiorców sztuki teatralnej, tym razem już na deskach Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. A my gorąco zachęcamy do zapoznania się z historią o miłości i przeciwnościach, jakie stają na drodze do szczęścia bohaterów. Jest to dobry przykład, który ukazuje stereotypy, z którymi Romowie zmagają się na co dzień, mimo, że świat idzie z postępem.
Ponadto, pozostając w tematyce sztuki, piszemy o wyjątkowej wystawie prac Ceiji Stojki – romskiej malarki i pisarki. Jej bogata twórczość to poruszające świadectwo Zagłady Romów, którą przeżyła jako dziecko, trafiając do KL Auschwitz-Birkenau w wieku zaledwie dziesięciu lat. To pierwsza indywidualna wystawa artystki w Polsce. Odbyła się w ramach Festiwalu Łódź Wielu Kultur organizowanym przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Relacjonujemy także koncert wirtuoza skrzypiec – Marka Baloga, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Romskiego, zorganizowany przez Centrum Historii i Kultury Romów. Wydarzenie poprzedził wykład prof. Sławomira Kapralskiego pt.: „Język: klucz do romskiego świata.
Dodatkowo zachęcamy do przeczytania wywiadu z Elżbietą Deptą – reżyserką sztuki pt.: „Tłumaczki”. To niebywale ciekawa i poruszająca historia o ukraińskich Romach, ich wyzwaniach i trudnościach z jakimi się spotkali na uchodźctwie, spowodowanym toczącą się do dziś wojną w ich państwie. Wywiad powstał dzięki współpracy z Fundacją Jaw Dikh, realizatorem kampanii społecznej „Przez sztukę do serc i umysłów – kampania społeczna o ukraińskich Romach w Polsce”.
Wśród treści obecnego wydania znajduje się również informacja o spotkaniu w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, zorganizowanym przez Pełnomocnika Wojewody Zachodniopomorskiego do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych Nelli Kopańską, w którym uczestniczyli również przedstawiciele naszego stowarzyszenia.
Życzymy Wam inspirującej lektury.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zrealizować kolejny numer Romano Atmo, w szczególności tym, którzy udostępnili nam zdjęcia.
Numer ten zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej.