Romowie

e-mail

rom.ch@pro.onet.pl

Związek Romów Polskich

Adres

78-400 Szczecinek
ul. K. S. Wyszyńskiego 32

 

Ostatni tegoroczny numer Romano Atmo jest dla nas szczególny – to wydanie specjalne poświęcone 60. rocznicy przymusowej akcji osiedleńczej Romów w Polsce. Z tej okazji nasze stowarzyszenie podjęło realizację projektu, którego przewodnim zamiarem było uczczenie sześćdziesięciolecia akcji zatrzymania romskich taborów w Polsce. Projekt „Koniec wędrówki – 60. rocznica przymusowej akcji osiedleńczej Romów”, dofinansowany przez Fundację im. Róży Luksemburg, miał na celu przypomnienie zarówno większościowemu społeczeństwu, jak i samym Romom o trudnych doświadczeniach związanych z przymusowym osiedleniem. Chcieliśmy tym zwrócić uwagę na wieloaspektowe następstwa dla wędrownych Romów, w wyniku tak przeprowadzonej akcji osiedleńczej, oraz przypomnieć ich obawy związane z rezygnacją z tradycyjnych wędrówek i wyzwania, przed jakimi stanęli, próbując dostosować się do nowych warunków.

W ramach projektu, w różnych miastach, prezentowana była również wystawa „Taborowe życie Romów”. Szczegóły całej inicjatywy przeczytają Państwo w dedykowanym jej artykule.

Zachowując specjalność tematów ostatniego, tegorocznego wydania, przygotowaliśmy dla Was drodzy czytelnicy, artykuł na temat etosu wędrówki w historii Romów, przybliżyliśmy skutki przymusowej akcji osiedleńczej, które odegrały znaczną rolę w życiu społeczności wędrownych Romów oraz publikujemy inspirujący wywiad z Pawłem Lechowskim – etnologiem, przyjacielem i orędownikiem Romów, przeprowadzony przez Monikę Szewczyk.

Ponadto publikujemy podsumowanie wszystkich tegorocznych projektów realizowanych przez Związek Romów Polskich.

Większość zdjęć, które dla Was publikujemy w tym wydaniu, otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Tarnowskiej, za co serdecznie dziękujemy.

Mamy nadzieję, że to wydanie specjalne, przyciągnie Waszą uwagę wartością treści oraz poruszanych w nich tematów. Wierzymy, że zgłębienie tej wyjątkowej historii pozwoli dostrzec jej istotę i znaczenie, zarówno w kontekście przeszłości, jak i w odniesieniu do współczesności.

Numer ten zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych oraz dofinansowaniu przez Fundację im. Róży Luksemburg.