Romowie

e-mail

rom.ch@pro.onet.pl

Związek Romów Polskich

Adres

78-400 Szczecinek
ul. K. S. Wyszyńskiego 32

 

Zapraszamy do lektury piątego tegorocznego numeru Romano Atmo, którego wersję elektroniczną można pobrać z naszej strony internetowej romowie.com. A w nim m.in. dwa duże artykuły dotyczące corocznych obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pierwszy, to relacja z dorocznych oficjalnych obchodów, przygotowywanych przez oświęcimskie Stowarzyszenie Romów w Polsce. Relację uzupełnia opis uroczystości, jaka odbyła się w łódzkiej Kuźni Romów. Drugi – to inicjatywa młodzieżowa – Dikh He Na Bister. Zgromadzona pod jego egidą młodzież romska i nie tylko, poznaje przez kilka dni historię Samudaripen, uczy się o nim opowiadać, rozmawiać, a 2 sierpnia, przy pomniku pomordowanych Romów i Sinti w Auschwitz-Birkenau oddaje hołd romskim ofiarom nazizmu.

Zachęcamy także do przeczytania artykułu na temat Raportu Fundacji w Stronę Dialogu. To wstrząsający dokument, przedstawiający trudną sytuację Romów uciekających z Ukrainy. Oczywiście, zachęcamy do zapoznania się z całością Raportu, dostępnego na stronie internetowej Fundacji.

Dla wszystkich, zainteresowanych twórczością i sukcesami Małgorzaty Mirgi-Tas, mamy relację z wystawy jej dzieł w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Tym razem jednak skupiliśmy się na szeregu wydarzeń towarzyszących wystawie, gdyż są one doskonałym przykładem bogactwa i różnorodności romskiego dziedzictwa.

Nie mogło też zabraknąć opisu wrażeń, po emisji na platformie streamingowej serialu „Infamia”.

Polecamy również artykuł młodej studentki, która w tekście zastanawia się, jak to jest być dzieckiem dwóch kultur, jaki ten fakt ma znaczenie dla przyszłości takiej osoby, co daje życie w takiej rodzinie, czy jest ono dobrym kapitałem dla przyszłości.

Numer ten zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej.