Romowie

e-mail

rom.ch@pro.onet.pl

Związek Romów Polskich

Adres

78-400 Szczecinek
ul. K. S. Wyszyńskiego 32

 

Zapraszamy do lektury szóstego i ostatniego numeru Romano Atmo w 2023 roku. A w nim m.in. artykuł o drzewku w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych, ku czci i pamięci Alfredy Markowskiej. To pierwsza Romni uhonorowana tym zaszczytem, za swoją działalność na rzecz dzieci żydowskich i romskich, które z narażeniem własnego życia, ratowała w okresie II wojny światowej. Polecamy również artykuł o działalności Izy Jaśkowiak, na rzecz romskich uchodźców z Ukrainy, za którą otrzymała nagrodę im. Olgi Kersten-Matwin. Ponadto piszemy o zorganizowanym przez Fundację Sinti Art Festiwalu Romskiej Muzyki Filmowej – Gypsy Film Music Festival, którego pierwsza odsłona miała miejsce w Słubicach.

Zachęcamy także do przeczytania artykułu na temat wielkiego sukcesu przedstawienia opartego na dziele Stanisława Moniuszki „Jawnuta”, której bohaterami są Romowie. Wspominamy również XVII Światowe Spotkania z Kulturą Romską, które co roku odbywają się w Poznaniu.

Końcówka ubiegłego roku to wydarzenia zarówno radosne, jak i smutne. W październiku odszedł Pan Leszek Bończuk – wybitny działacz kultury i wyjątkowy przyjaciel, współpomysłodawca i współtwórca sukcesu Romane Dyvesa. Możecie przeczytać o nim dwa wspomnienia – nasze, redakcyjne i Pana Janusza Dreczki, który wiele lat przyjaźnił się i współpracował z Panem Leszkiem.

W tym numerze kontynuujemy również nasz cykl o kobietach romskich. Tym razem piszemy o nielicznej jeszcze grupie kobiet, które osiągnęły wysokie stanowiska, działają na forum krajowym i międzynarodowym na rzecz Romów, walczą z dyskryminacją i rasizmem.

Numer ten zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej.